sigma

Bir Şehrin Vazgeçilmezi : Boyoz

Bir şehir için sembol haline gelen “boyoz” u inceleyeceğiz bu yazımızda. İzmirliler için vazgeçilmez bir besin haline gelmiş boyoz. Boyoz İzmirliler için günün her saatine uygun bir yiyecek olmasıyla birlikte en çok kahvaltıda ve içki içtikten sonra büyük zevkle tüketilen bir bağımlılık.

Boyoz ne zamandan beri İzmir’de ?

1492 yılında “Elhamra Kararnamesi” ile İspanya’dan çıkarılarak Osmanlı Devleti’ne gelen Sefarad (İbranice’de İspanya anlamına gelir.) yahudilerinin büyük bölümü İzmir, Selanik ve çevre illere yerleştirilir. Boyoz ise birçok mutfakta bulunan çörek ve börek gibi unlu mamüllerinin Sefarad kültürü ile uygulaması.

İzmir dışında önemli sayılacak bir ticari ürün olmayan boyoz, rivayete göre ticari anlamda İzmir’de ilk defa Sefarad yahudilerinden Avram Usta tarafından Kemeraltı’nda yapılıp satılmaya başlanır.

Ne demek bu boyoz ?

Şehir dışında yaşayan İzmirlilerin hasretini çokça duyduğu boyozun kelime anlamı İspanyolca “küçük somun, çörek” demek olan “bollo” kelimesinin çoğulu “bollos” şeklinde yazılır. (İspanyolca 2 L harfi yan yana geldiğinde Y olarak okunur.)

Peki nerede yemeli ?

İzmir’de artık birçok fırın bu işi gerçekten öğrendi ve çok lezzetli boyozlar sunmaya devam ediyor. Bu yüzden tek bir yer söylemek benim için zor. Oturduğum yakın çevre dolayısıyla benim kişisel önerim ise denemeyenler için Tarihi Alsancak Gevrek Fırını olarak bilinen Zeynel Ergin Gevrek Fırını’nda denemeleri yönünde olacak.

İzmirliler için boyoz …

Boyozun herkes için bir anlamı vardır. Genelde İzmirliler dışında abartılan bir yiyecek olduğu öne sürülse de İzmirliler için anlamı farklıdır. Alkolle yapılan keyifli bir sohbet ve ya eğlenceden sonra gecenin sonunda “sayas” ve üzerine tuz ve karabiber ekilmiş “haşlanmış yumurta” ile tam anlamıyla gönülleri fetheder. Arka arkaya 4’er 5’er tane yenilmiş boyozlardan sonra dağılan arkadaş grupları ve otobüs durakları. Alsancak’ın aydınlık sokaklarından karanlık yollarına, uykulu yürünülen akşamları hatırlatır bana.

Her İzmirlinin boyozla biten bir akşamı, boyozla başlayan bir sabahı muhakkak vardır.

Leave a Reply